ABD Senatosu çip yasa tasarısını onayladı

ABD Senatosu çip yasa tasarısını onayladı

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD Senatosu Genel Konseyi, bugün CHIPS başlıklı yasa tasarısını oyladı.

33 senatörün “hayır” oyuna karşı 64 senatörün “evet” oyu ile kabul edilen tasarının yasalaşması için Temsilciler Meclisi Genel Konseyinde oylanması, akabinde ABD Lideri Joe Biden’ın imzasını alması bekleniyor.

Yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik yasa tasarısı, arabadan elektroniğe kadar birçok sanayide üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.

Tasarı, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık dayanağın yanı sıra yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek için dört yıllığına yüzde 25’lik vergi indirimini içeriyor. Tasarı toplamda 280 milyar dolarlık takviyesi öngörüyor.

Söz konusu tasarı ile çip alanında Çin ile rekabetin daha yeterli bir düzeye çekilmesi de bekleniyor

Biden: Tasarı, otomobillerden bulaşık makinalarına her şeyin fiyatını düşürecek

Biden, tasarının onaylanmasının akabinde yaptığı yazılı açıklamada, kelam konusu tasarının “tarihi” ehemmiyette olduğunu kaydetti.

Tasarının yeni iş alanları açılmasına imkan tanıyacağına işaret eden Biden, “Amerikalılar iktisadın ve hayat maliyetinin durumundan korkarken, CHIPS tasarısının tek bir karşılığı var: Amerika’da yarı iletkenlerin üretimini artıracak, otomobillerden bulaşık makinalarına her şeyin fiyatını düşürecek.”

Tasarı ile ABD’nin dışa bağımlılığının azalacağına dikkati çeken Biden, tasarının geçmesi için çalışan Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlere teşekkür etti.