ABD işsizlik maaşı başvuruları 8 ayın zirvesinde

ABD işsizlik maaşı başvuruları 8 ayın zirvesinde

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD’de işsizlik maaşı müracaatları daha fazla sayıda şirketin çalışan çıkartacağını duyurmasıyla arka arda üçüncü haftada da yükselerek Kasım ayından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

Veriler istihdam piyasasında zayıflamaya işaret etti.

Çalışma Bakanlığı’nın yayımladığı bilgilere nazaran 16 Temmuz tarihinde biten haftada işsizlik maaşı müracaatları 7 bin artarak 251 bine yükseldi. Bloomberg’ün ekonomistler ortasında yaptığı ankette medyan beklenti 240 bin olarak belirlenmişti.

Devam eden müracaatlar 9 Temmuz tarihinde sona eren haftada 51 bin artışla Kasım ayından bu yana en büyük yükselişi kaydederek 1,38 milyona ulaştı.

Açıklanan haftalık serideki dalgalanmalarının bir kısmını hafifleten dört haftalık müracaat ortalamaları da 240 bin 500’e çıkarak Aralık başından bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Başvuruların artmasının en önemli sebebinin resesyon telaşları nedeniyle artan sayıda şirketin kimi çalışanlarını işten çıkartacağını açıklaması olduğu ve Fed’in enflasyonu dizginlemek için 28 yılın en yüksek faiz artışını gerçekleştirmesiyle bu trendin devam etmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda ortalarında Google, Meta Platforms ve Microsoft’un da bulunduğu çok sayıda teknoloji firması global ekonomik belirsizlikdönemi boyunca işe alımları yavaşlatacağını açıklamıştı.