ABD, Hindistan’a Rus petrolü için tavan fiyat çağrısı yapacak

ABD, Hindistan’a Rus petrolü için tavan fiyat çağrısı yapacak

Temmuz 11, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD, G-7 Tepesi’nde gündeme gelen Rus petrolüne tavan fiyat planı için diplomatik düzeyde görüşmelere geçmeye hazırlanıyor.

ABD Güç Bakanı Jennifer Granholm, Bloomberg’e verdiği söyleşide kelam konusu plan için Hindistan ve Japonya’nın da ortalarında olduğu ülkelere davette bulunacaklarını kaydetti.

Granholm, Quad ülkeleri ortasında yer alan Avustralya, Hindistan ve Japonya’daki mevkidaşları ile bu hafta bir ortaya gelecek. Görüşmelerde Rusya’nın petrol ihracatına yönelik fiyat limiti öngören yaptırımlar da dahil olmak üzere pak güç için kritik ehemmiyetteki hammaddelere yönelik işbirlikleri de masaya yatırılacak.

Bloomberg’in haberine nazaran Rus petrolünün fiyatının 40-60 dolar ortasında belirlenmesi hedefleniyor.

Son periyotta yaptırımlar hasebiyle pazara erişim sorunu yaşayan Ruslar için önde gelen petrol alıcılarından biri Hindistan olmuştu. Hindistan Rus güç kaynakları alımını çok süratli artırmış ve 24 Şubat’tan 30 Haziran’a kadar güç ithalatı 8,8 milyar dolar artış kaydetmişti.

G-7 Doruğu’nda gündeme geldi

G-7 ülkeleri, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle “ağır ve acil ekonomik maliyetler” getirme kelamı vererek, makul bir fiyatın üzerinde satılan Rus petrolünün taşınmasına yasak getirilmesini araştıracaklarını duyurmuştu.

Haziran ayının sonlarında Almanya’nın konut sahipliğinde Bavyera eyaletinde düzenlenen G-7 Doruğu’nun sonuç bildirgesinde bu mevzuya da vurgu yapılmıştı.

Moskova’nın güç üretiminde konumunu kullanarak Ukrayna’da başlattığı savaştan faydalanmasını önlemek için G-7’nin daha fazla tedbir alacağı belirtilen bildirgede, muhakkak bir fiyatın üzerinde satılan Rus petrolünün taşınmasına yasak getirilmesinin gözden geçirileceği kaydedildi. Bildirgede, “Benzer niyete sahip tüm ülkeleri (Rus petrolü konusunda) hareketlerimize katılmayı değerlendirmeye davet ediyoruz.” denildi.

Bildirgede, tedariklerini çeşitlendirmek isteyen ülkelere yardım etmek de dahil olmak üzere Rusya’dan sivil nükleer teknoloji ve ilgili eserlere olan bağımlılığın daha da azaltılacağı bildirildi.