AB ülkeleri gaz hedefi için uzlaşı arayışında

AB ülkeleri gaz hedefi için uzlaşı arayışında

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin güç bakanları gaz tüketimini azaltma gayesini görüşmek maksadıyla Brüksel’de bir ortaya geldi.

Bazı Güney ve Doğu Avrupa ülkeleri tüketimi azaltma gayeleri konusunda esneklik talep ediyor. Birçok üye ülkenin tüketime amaç koymanın şirketlere ve tüketicilere olumsuz tesiri olacağına dair telaşlı olduğu belirtiliyor.

AB’nin harekete geçmesinde Rus güç devi Gazprom’un Kuzey Akım’dan gaz akışının yüzde 20 kapasiteye düşeceğini açıklaması tesirli oldu.

Enerjiden sorumlu Avrupa Kurulu Üyesi Kadri Simson “Her üye ülkenin farklı şartları olduğu için farklı siyasi tartışmalar olmasını bekliyorum. Lakin günün sonunda siyasi bir uzlaşı olacağını düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck Almanya’nın gaz tüketimini yüzde 15 ile 20 ortasında kısmasının endüstride krize neden olmayacağını belirtti. Habeck bir televizyon kanalına verdiği mülakatta “ciddi bir durumla karşı karşıyayız. Gaz tüketimini azaltmak için çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.