AB, Nijerya’dan doğalgaz ithalatını artırmak istiyor

AB, Nijerya’dan doğalgaz ithalatını artırmak istiyor

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

AB, Rusya’nın doğalgaz kesintilerinin akabinde alternatif olarak Nijerya’ya yöneldi. AB Kurulu Güç Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Matthew Baldwin Nijerya’ya ziyaret etti.

Baldwin, Petrol Kaynakları Bakanı Timipre Sylva ve Maliye Bakanı Zainab Ahmed’in yanı sıra birkaç yetkiliyle bir ortaya geldi.

Baldwin, AB’nin Nijerya’dan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatını mevcut düzey olan yüzde 14’ün üzerine çıkarmak istediğini belirtti.

Ülkeden yapılan tüm LNG sevkiyatlarının yüzde 60’ının Avrupa’ya gittiğini kaydeden Baldwin, “Avrupa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve gaz piyasamızdaki istikrarsızlıktan sonra gaz konusunda dar bir noktada, tahminen de arzı büsbütün kesme tehdidi mevcut” dedi.

Tespit edilmiş petrol rezervleri yaklaşık 37 milyar varil olan Nijerya, dünyadaki rezervlerin yüzde 3,1’ine sahip.

Ham petrol üretiminde dünyanın birinci 15 ülkesi ortasında bulunan Nijerya, dünyada en fazla petrol rezervine sahip 8. ülke ve petrol ihracatı bakımından da 6. sırada yer alıyor.

Ülkenin petrol yataklarının bulunduğu Rivers ve Delta bölgelerinde günde 1,5 milyon varilden fazla ham petrol üretimi yapılabileceği lakin silahlı kümelerin sabotajları, çatışmalar ve insan kaçırma üzere olaylar nedeniyle en az 500 bin varillik kapasitenin kullanılamadığı belirtiliyor.