AB, Azerbaycan’dan gaz tedarikini artıracak

AB, Azerbaycan’dan gaz tedarikini artıracak

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avrupa Birliği (AB), Rus doğalgazına alternatif olarak Azerbaycan’dan tedariki birkaç yıl içinde iki kat artırmak istiyor.

Azerbaycan’da temaslarda bulunan AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Azerbaycan’la güç konusunda yeni bir mutabakat imzalayacaklarına işaret ederek, “AB, daha sağlam güç tedarikçilerine yöneliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hedefimiz birkaç yıl içinde Azerbaycan’dan AB’ye gaz sevkiyatını ikiye katlamak” sözünü kullanan von der Leyen, Azerbaycan’ın AB güç arz güvenliği ve iklim dostu dönüşümünde çok kıymetli bir ortak olacağını belirtti.

Von der Leyen’in Azerbaycan ziyaretine AB Komitesinin Güçten Sorumlu Üyesi Kadri Simson da eşlik ediyor.

Söz konusu temaslar kapsamında Azerbaycan’dan ek doğalgaz alımı için muahede yapılması öngörülüyor.

Toplam 1,3 trilyon metreküp kanıtlanmış doğalgaz rezervine sahip Azerbaycan’dan Avrupa’ya gönderilen gazın artırılması için ek yatırımlara gereksinim duyuluyor.

Ek boru çizgisi ve kapasite genişletme yatırımlarının yanı sıra Bakü’nün doğalgaz üretimini de önemli düzeyde yükseltmesi gerekiyor.

Güney Gaz Koridoru kapsamında inşa edilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Çizgisi’nin (TANAP) Avrupa ayağı olan TAP’ın yıllık kapasitesi 10 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. Bu boru çizgisinin kapasitesinin iki kat artırılması planlanıyor.