7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Temmuz 16, 2022 Kapalı Yazar: admin

1- Fitch, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirdi, görünümünü ise “negatif” olarak teyit etti.

2- İşsizlik Mayıs’ta yüzde 10,9 oldu

Mayıs ayında işsizlik oranı ise 0,3 puanlık azalış ile yüzde 10,9 düzeyinde gerçekleşti.

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına nazaran; 15 ve daha üst yaştaki şahıslarda işsiz sayısı 2022 yılı Mayıs ayında bir evvelki aya nazaran 56 bin kişi azalarak 3 milyon 785 bin kişi oldu. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 9,5 iken bayanlarda yüzde 13,8 olarak kestirim edildi.

3- Fed, Bej Kitap’ta artan resesyon riskine vurgu yaptı

ABD Merkez Bankası (Fed), Kitap’ta ülkede birkaç bölgede talepte yavaşlama belirtilerinin arttığını, birtakım bölgelerde ise artan resesyon riskine ait kaygılara dikkat çekildiğini bildirdi.

4- ABD’de enflasyon Haziran’da rekor tazeledi

ABD’de enflasyon Haziran’da yıllık yüzde 9,1 olarak rekor tazeledi. Beklenenden yüksek gelen bu data, Fed’in 75 baz puanlık faiz artışlarının devam edeceğine işaret etti.

5- ABD bütçesi haziranda 89 milyar dolar açık verdi

ABD federal hükümetinin bütçe açığı, haziranda geçen yılın birebir ayına kıyasla yaklaşık yüzde 49 azalarak 89 milyar dolar oldu. Federal hükümet, geçen yılın tıpkı ayında ise 174 milyar dolarlık bütçe açığı vermişti.

6- Kanada Merkez Bankası’ndan beklentilerin üzerinde faiz artışı

Kanada Merkez Bankası, 40 yılın en yüksek enflasyonunun kalıcı olmasını engelleme uğraşlarını desteklemek ismine faizleri sürpriz bir kararla 100 baz puan artırarak yüzde 2,5’a yükseltti.

7- Çin’de enflasyon 2 yılın zirvesinde

Çin’de hükümetin ‘Sıfır Kovid’ siyasetinin talebi azaltmasına karşın tüketici fiyatları Haziran’da kestirimleri aştı. Çin Ulusal İstatistik Ofisi’nin bilgilerine nazaran tüketici fiyatları Haziran ayında yıllık bazda yüzde 2,5 arttı. Bu, 2 yılın en yüksek artışı olarak kayda geçti.