7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

1- SocGen’den yıl sonu Dolar/TL tahmini

Dolar/TL bu yılın en yüksek düzeyini test ederken, global bankalar da gelişen ülke para ünitelerine yönelik tahlillerinde Türk lirasına farklı yer ayırıyor. Bu bankalardan birisi de Fransız Société Générale oldu. Banka yıl sonunda dolar/TL’nin 22 düzeyinde olacağını öngördü.

2- Cumhurbaşkanı Erdoğan: KYK’da ana para ödenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öğrenim kredisi geri ödemelerinin, enflasyon farkı yahut faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan kredi sayısı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık.” dedi.

3- TCMB’nin net rezervi 20 yılın en düşük seviyesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) net rezervi 8 Temmuz haftasında 6,1 milyar dolara geriledi. Böylece net rezervlerde Nisan 2002’den bu yana en düşük düzey izlendi. Brüt rezervler de 100 milyar doların altına geriledi.

4- Kuzey Akım’da gaz akışı başladı

Avrupa’nın doğalgaz tedariki için kritik kıymetteki Kuzey Akım sınırında gaz akışının sabah saatleri itibariyle başladığı belirtildi.

5- TCMB faizi sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. TCMB piyasa beklentileri doğrultusunda faizi değiştirmedi. TCMB karar metninde makroihtiyati önlemlerin “kararlılıkla uygulanacağı”, gerekirse ilave önlemlerin devreye alınacağı belirtildi. Metinde “Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite siyaset adımları para siyaseti transfer düzeneğinin aktifliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.” denildi.

6- Avrupa Merkez Bankası 11 yıl sonra faiz artırdı

Avrupa Merkez Bankası yükselen enflasyonla gayret etmek için 2011’den bu yana birinci kere faiz artışı kararı aldı. Faizi beklentilerin ötesinde 50 baz puan artıran AMB negatif faiz devrine de son verdi. AMB krize karşı tahvil aracı olan yeni Transfer Garanti Sistemi’ni da onayladı. Kararın akabinde AMB Lideri Lagarde basın mensuplarının önüne çıktı. Lagarde’ın konuşmasında enflasyon ve yeni sisteme yönelik değerlendirmeleri öne çıktı. Lagarde Eylül ayı için de evvelki kelamlı yönlendirmenin artık geçerli olmadığını AMB’nin ay ay karar vereceğini belirtti.

7- İtalya’da Başbakan Draghi istifa etti

İtalya’da Başbakan Mario Draghi istifa etti. Draghi liderliğindeki geniş iştirakli hükümet, Senato’daki inanç oylamasından geçmesine karşın, hükümette yer alan üç partinin oylamaya katılmaması sebebiyle düşme riskiyle karşı karşıya kalmıştı.