2030’da Dubai’de ulaşımın yüzde 25’i sürücüsüz araçlarla yapılacak

2030’da Dubai’de ulaşımın yüzde 25’i sürücüsüz araçlarla yapılacak

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

HANDE BERKTAN

Dubai Karayolları ve Ulaştırma Otoritesi, BAE hükümdarı Pir Muhammed bin Rashid Al Maktoum’un Dubai’deki toplam ulaşımın yüzde 25’ini 2030 yılına kadar kendi kendine sürüş seyahatlerine dönüştürme vizyonunun bir kesimi olarak, General Motors’un otonom araç şirketi Cruise ile paydaşlık imzaladı.

Elektrikli arabaların hayatımıza girmesiyle, şoförsüz araba tecrübesi daha önem kazanmaya başladı. General Motors dayanaklı şirket Cruise, San Francisco’daki ticari şoförsüz operasyonlarını resmen başlatmasından yalnızca birkaç hafta sonra, 2023’te Dubai’de planlanan bir lansmana hazırlık olarak kenti haritalamaya başladı. Cruise, iki otonom Chevrolet Bolt elektrikli aracını Dubai’ye gönderdi.

Cruise, 2029 yılına kadar Dubai’nin özel robotaksi sağlayıcısı olarak seçildi.

Harita çalışmalarına başlayan iki Chevy Bolt, başlangıçta kentin Jumeirah bölgesinde, kıyı boyunca bir yerleşim şeridinde konuşlandırılacak ve özel eğitimli sürücüler tarafından sürülecek. Cruise’un sensör paketi, daha sonra otonom şoför için sanal bir harita oluşturmak için kullanılabilecek. Otomobilin etrafında ortam hakkında bilgi toplamak için lidar radar ve kameralar mevcut.

Bilindiği üzere bir başka teknoloji devi Google’ın otonom araç şirketi Waymo, Kaliforniya sokaklarında en çok görülen şoförsüz robotaksi teşebbüsü oldu.

Waymo’nun akabinde başka değerli robotaksi projesi Cruisegeliyor. Bu iki kıymetli otonom araç şirketi, Kaliforniya’da sürücüsüz araç testlerinin yüzde 80’lik kısmını gerçekleştirdi.