2. çeyrek bilanço sezonu öncesi bilmeniz gerekenler

2. çeyrek bilanço sezonu öncesi bilmeniz gerekenler

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Borsa İstanbul’da ikinci çeyrek bilanço dönemi gelecek hafta başlıyor.

Konsolide olmayan bilançolar için son tarih 9 Ağustos, konsolide olanlar için ise 19 Ağustos olarak öngörüldü.

Gelecek haftanın takviminde birinci bilanço açıklayacak şirketler ortasında Yapı Kredi, Arçelik ve TOFAŞ öne çıkıyor. 3 şirketin de bilançosunu 26 Temmuz günü açıklaması bekleniyor.

27 Temmuz için Akbank ve TAV; 28 Temmuz için Garanti BBVA ve Ford Otosan; 29 Temmuz için de Anadolu Sigorta’nın bilançoları bekleniyor.

Araştırma ünitelerinden gelen raporlarda şirket kârlılıklarında güçlü seyrin devam etmesi bekleniyor.

Ünlü&Co 2022 yılının ikinci çeyreğinde bankacılıkta pay başı kârın yıllık yüzde 458, çeyreksel bazda ise yüzde 53 artmasını bekliyor.

Banka dışı bölümlerin ise pay başı kârının yıllık yüzde 145, çeyreksel bazda ise yüzde 47 artmasını öngörüyor. Toplamda ise Türk pay senetlerinde karlılığın yıllık yüzde 236, çeyreksel bazda ise yüzde 50 yükselmesini iddia ediyor.

Bankacılık kesimine ait beklentiler ne istikamette?

BDDK’nın bilgilerine nazaran, bölüm Mayıs ayında 33,9 milyar TL net kâr elde ederken, bu sayı yıllık yüzde 742’lik artışa işaret etti. Bölümün yılın birinci 5 ayındaki kârlılığı ise geçen yıla nazaran yüzde 434 artışla 132,1 milyar TL’ye çıktı. BDDK datalarından bölümün özkaynak oranı yılın birinci 5 ayında yüzde 37’ye çıkması ve takip rasyosundaki azalma dikkat çekti.

2022 yılının birinci çeyreğinde bankacılık kesiminde TÜFE’ye endeksli menkul değer katkısı, ücret-komisyon kalemindeki artış, TL ve yabancı para kredilerde genişleyen makaslar kârlılığı olumlu etkileyen ögeler ortasında yer aldı. Ayrıyeten bölümün marjlarında ve özkaynak kârlılıklarında kuvvetli oranda güzelleşme görüldü. Bu yılın ikinci çeyreğinde ise tüm bankalarda kâr artışının sürmesi bekleniyor.

Mevcut bilanço periyodunda de TÜFE’ye endeksli menkul değer getirilerinin büyüklüğü ve değerlemesiyle marjlardaki iyileşmenini özkaynak kârlılığını desteklemeye devam etmesi öngörülüyor. Bunun yanı sıra kur muhafazalı mevduatın katkısınında düşük fonlama maliyeti vasıtasıyla finansallara katkı sağlaması bekleniyor.

Ak Yatırım ikinci çeyreğe ait beklentilere yer verdiği raporunda bankacılık kesimi için, “Tüm bankalarda genel olarak kâr artışı güçlü olmakla birlikte, özel bankalar tarafında İş Bankası, kamu bankaları tarafında Vakıfbank ve küçük ölçekli bankalarda Albaraka Türk (kısmen düşük baz etkisiyle) bir ölçü daha dikkat çekiyor. Öbür taraftan Halkbank evvelki çeyreklerde oluşan karşılık oranı farkını kapatmak üzere yüklü karşılık ayırdığından öbür bankalara nazaran daha mütevazı kâr artışı sergiliyor’’ değerlendirmesini yaptı.

Sanayide görünüm

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında global piyasalarda oynaklığın epey yüksek olduğu süreçte global emtia fiyatlarındaki artış, güçlenen dolar karşısında etkilenen gelişmekte olan para üniteleri (zayıflayan TL), yüksek enflasyon ve devam eden güçlü ekonomik aktivite Türk şirket finansallarında ana ögeler olacak.

Fakat ikinci çeyrek çeyreksel bazda dolar karşısında yüzde 15 civarında kıymet kaybeden TL, kimi şirket finansalları üzerinde baskı yaratabilir.

Yatırım Finansman banka dışı birtakım kesimler için şu beklentileri paylaştı.

Havacılık sektörününün güçlü ciro sayıları açıklamasını beklerken THY, Pegasus ve TAV’ın operasyonel performanslarının artmasını öngörüyoruz.

İkinci çeyrekte artan rafineri marjlarıyla Tüpraş’ın dolar bazında en güçlü çeyreklik sonuçlar açıklamasını bekliyoruz. Artan elektrik fiyatlarından olumlu etkilenmesini beklediğimiz Alarko’nun kömür santralinde ikinci çeyrekte marjlarında güzelleşme bekliyoruz.

Ereğli ve Kardemir için ise öteki bir güçlü çeyrek olacağını kestirim ediyoruz, ama bu şirketlerde en güzel devir geride kalmış olacak. Bim ve Migros için ciro büyümesinde hızlanma ve artan kârlılık öngörüyoruz. Otomotiv kesimi şirketlerinin bilançoları yüksek yurt içi talep ve artan marjlar sayesinde güçlü kalmaya devam ediyor. Telekom şirketleri ve Arçelik, Anadolu Sigorta zayıf sonuçlar beklediğimiz şirketlerdir.